Úspešnosť Vášho webu súvisí s pochopením ako ľudia čítajú
Úspešnosť Vášho webu súvisí s pochopením ako ľudia čítajú
Najdôležitejšie informácie z článku
- Ľudia si Vašu stránku nečítajú ale skenujú, a to je rozdiel
- Človek si na bežnej stránke prečíta len 20% slov
- Praktická ukážka ako využiť poznatky pri zmene webu
- Zoznámite sa s princípmi behaviorálnej ekonómie
- Ľudia sú ochotní zaplatiť viac, ak je popis produktu písaný s dôrazom na detaily, nuansy a jedinečnosť.
6 minút čítania
Vytvorenie úspešného užívateľského rozhrania webu, nemusí byť ľahká záležitosť. Celou touto problematikou sa zaoberá User experience design (UX.), ktorého cieľom je zjednodušiť používanie produktu alebo služby pre používateľa. [1]
Inak jednoducho povedané, aby sa Vám návštevník na webe nestratil a mal pozitívnu skúsenosť s Vašou značkou.
V tomto krátkom článku by som rád popísal niekoľko princípov. Ako sprehľadniť užívateľské prostredie webu bez toho, že by ste si teraz hneď museli zaplatiť externú firmu s UX. https://www.adital.sk/
I keď do budúcnosti to môže byť veľmi správny krok, pre rast a vyniknutie vašej firmy pred ostatnými. Vyskúšať niektoré princípy si však môžete už teraz.
Začneme hypotézou
Aj vy keď prídete na stránku sa snažíte na začiatku hlavne zorientovať a získať informáciu, ktorá je pre Vás relevantná? Aby sme postupne odhalili prečo to tak je a ako podľa toho upraviť web musíme si vedieť odpovedať na ďalšiu otázku.
Ako pozeráme a čítame?
Pri prezeraní obrazu v skutočnosti oko nevníma celý obraz súvisle.
V krátkom okamihu oko vidí ostro len veľmi malú časť. Pomocou skokovitých pohybov očí (sakád) preskakuje z miesta na miesto pričom zameriava (fixuje) oko len na málo oblastí, ktoré ho zaujmú a tým získava prehľad o celom obraze. [2] Počas týchto fixácii dochádza k dôležitej extrakcii informácii. [3]
Existuje štúdia https://www.nngroup.com/articles/how-little-do-users-read/ ktorá potvrdzuje, že na priemernej webovej stránke si prečíta človek iba 20% slov. Je to preto, že väčšina užívateľov používa pri čítaní tzv. Skenovanie [4] textu čo zahŕňa hlavne: čítanie nadpisov a prvej vety v odstavcoch na základe, ktorej zistia či sa im ďalej vyplatí pokračovať alebo nie.
Skenovanie aj keď je iba podvedomé, či automatické umožňuje v skutočnosti človeku fixovať oko len na najdôležitejšie (body) informácie z webu a všetky nerelevantné ignorovať.
“Skenovanie, aj keď je iba podvedomé, umožňuje v skutočnosti človeku fixovať oko len na najdôležitejšie body”
Z uvedeného vyplýva, že je pre nás absolútne podstatné aby nadpisy a obrázky na ktoré – správne predpokladáme -, že sa bude oko fixovať, jasne výrazne oddelíme od iných nadpisov a iného obsahu. Týmto spôsobom návštevníkovi jednoznačne uľahčíme skenovanie, ktoré ho bude viesť k prehľadnému čítaniu. Táto pravda ešte viac platí pre skutočnosť, že približne 50% návštev webu je z mobilných zariadení, kde je veľmi obmedzená plocha na to čo chcete človeku ukázať.
Jeden z veľkých problémov webov býva práve to, že nie sú vytvárané na základe tohto jednoduchého poznatku, čo v praxi vyzerá tak, že jednotlivé informácie sú zliate s ostatnými a nevieme rýchlo oddeliť jeden celok od druhého. Môžeme to prirovnať takému príkladu ako keby sme napísali esej bez obsahu, kapitol, nadpisov a akýchkoľvek odstavcov. Takýto text by sme nedokázali preskenovať a nevedeli by sme z neho vytiahnuť nič okrem prvej a poslednej vety, pretože by sme nevedeli nič medzitým oddeliť.
Naopak profesionálne weby, či je to už intuitívne alebo zámerné, tento poznatok o pohybe a skenovaní využívajú.
Praktická ukážka
Na nasledujúcich dvoch obrázkoch si ukážeme ako jednoducho aplikovať poznatok o čítaní pre zmenu webu. Využili sme pri tom stránku jedného vybraného developera. [5] Pozrite si ako sme jednoduchým spôsobom sprehľadnili web.
Obrázok 1
Obrázok 2
Využitie behaviorálnej ekonómie
V návrhu zlepšenia sa nachádza ešte jedna zaujímavá vec. Tak ako asi žiadny odbor ani User experience design (UX.) nie je osamotený. Jeden s veľmi dôležitých pilierov UX dizajnu, o ktorom ešte mnohí nevedia je využitie princípov behaviorálnej ekonómie.
Viac o behaviorálnej ekonómii sa môžete dozvedieť na nasledujúcich odkazoch
alebo
Pozrime sa bližšie na odstavec, ktorý sme dali pod tento nadpis.
” Ľudia sú ochotní zaplatiť viac, ak je popis produktu písaný s dôrazom na detaily, nuansy, náročnosť výroby či jedinečnosť. “
Čo by ste si pomysleli o tejto nehnuteľnosti?
Možno…Je to zaujímavé, rád by som sa na to pozrel bližšie?
Použili sme pri ňom jeden z princípov behaviorálnej ekonómie tzv. Framing, alebo inak kontext prezentácie. ” Ľudia sú ochotní zaplatiť viac, ak je popis produktu písaný s dôrazom na detaily, nuansy, náročnosť výroby či jedinečnosť. “ [6]
Nie je vôbec nepodstatné ako danú nehnuteľnosť odprezentujete a aký dôraz dáte na tvorbu textov a v akom poradí. „Príkladom je systém čo najlepšieho usporiadania jedál v jedálnych lístkoch reštaurácií (využívajúci aj takzvaný anchoring – koncept ukotvenia pri cenotvorbe), kde je takisto veľmi dôležité, ako lákavo servírované jedlo popíšete. „[7]
S týmto systém pracujú aj realitné kancelárie, ktoré pracujú s homestagingom. [8]
Možno si poviete, že písanie bohatých textov o produktoch, to ste už dávno vedeli. Pravdou však je že behaviorálna ekonómia prináša veľké množstvo princípov a ich cielené používanie v praxi je určite spoľahlivejšie ako sa spoliehať na svoju intuíciu čo je efektívne a čo nie. Preto nie je zlé sa na ňu hlbšie pozrieť a načítať si ju.
E-book
“Čo treba vedieť o farbe – pre projektového manažéra”.
Aby bola komunikácia medzi grafikom a projektovým manažérom efektívna je veľmi dobré orientovať sa v základných pojmoch a definíciach o – farbe, farebných schémach či kompozícii. Preto sme pre Vás pripravili e-book: „Čo treba vedieť o farbe – pre projektového manažéra“.
Naše články
-
Vizualizácia domu
Zabudnite na nudné obrázky a preskúmajte kúzlo večerných vizualizácii. S našimi realistickými rendrovacími technológiami môžete vidieť domy za súmraku a zažiť ich kúzlo ešte pred ich skutočným vznikom. Ponorte sa do atmosféry teplého osvetlenia, rozjasnených okien a žiariacich záhrad, ktoré prinášajú domom nový život. Ukážete svojim klientom nezabudnuteľné momenty, kde sa kúsok ich domova premieňa…
-
Vizualizácie real estate
Výnimočné stavby real estate trhu. Prejdite si každý detail týchto impozantných stavieb ešte pred ich stavbou a predstavte budúcim klientom buducu podobu mestkých panorám s úžasnou presnosťou. S našimi fotorealistickými vizualizačnými technológiami môžete predstaviť svoj projekt ako nikdy predtým a získať dôveru a záujem potencionálnych investorov a klientov. Urobte svoju víziu realitou.
-
Novostavba v Senci
Vďaka fotorealistickým vizualizáciam si vaši klienti budú môcť predstaviť každý detail a porozumieť projektu. Umožnite svojim klientom pozrieť sa do budúceho prostredia a získať si tak ich dôveru. Vylepšite prezentáciu projektov vďaka fotorealistickým obrázkom a inováciam z našej ponuky.
-
5 fáz nákupného rozhodovania. Jeho pochopenie Vám pomôže predávať
5 fáz nákupného rozhodovania. Jeho pochopenie Vám pomôže predávať Čo je to nákupné správanie a rozhodovanie zákazníka: Aké má fázy a ako to môžete využiť pri predaji nehnuteľnosti? Dozviete sa v článku. 7 minút čítania Kúpa nehnutelnosti ale aj akéhokoľvek iného produktu či služby, je súčasťou širšieho procesu, ktorý nazývame nákupné správanie zákazníka. “Termín nákupné…
-
Čo treba vedieť o farbe – pre projektového manažéra
Čo treba vedieť o farbe – pre projektového manažéra Raz som sa spýtal jedného architekta, ktorému veľmi záležalo na stavebných detailoch jednuotázku. Všimli ste si, že sú na tomto obrázku stavebné nedokonalosti?Jeho odpoveď na ktorej sa sám prekvapil bola: nie.Farba bola silnejšia a prebila jeho technické vnímanie. Aby bola komunikácia medzi grafikom a projektovým manažérom…
-
Úspešnosť Vášho webu súvisí s pochopením ako ľudia čítajú
Úspešnosť Vášho webu súvisí s pochopením ako ľudia čítajú Najdôležitejšie informácie z článku Ľudia si Vašu stránku nečítajú ale skenujú, a to je rozdiel Človek si na bežnej stránke prečíta len 20% slov Praktická ukážka ako využiť poznatky pri zmene webu Zoznámite sa s princípmi behaviorálnej ekonómie Ľudia sú ochotní zaplatiť viac, ak je popis…